Oglejte si v živo: Bosna in Hercegovina – Slovaška

Slovaški nogometaši so nedeljsko tekmo kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2024 proti Bosni in Hercegovini dobili z 2:1. Z že določenim napredkom so si tako povečali možnosti za uvrstitev v tretjo košarico uspešnosti na žrebu evropskega prvenstva. Moštvo, ki ga vodi Francesco Calzona, je po drugem rumenem kartonu Renata Gojkovića izkoristilo številčno prednost, ki so jo imeli od 64. minute.

Domači so povedli le tri minute po avtogolu Patrika Hrošovskega na začetku drugega polčasa. Izenačil je Róbert Boženík, ki je končal svoj več kot dveletni strelski post v reprezentanci, zmagoviti gol pa je dosegel Ľubomír Šatka, ki je odprl svoj strelski račun v reprezentanci. Po prekršku Gojkoviča pa je moral z igrišča László Bénes.

Slovaki so kvalifikacije v J-skupini končali na drugem mestu, suvereni Portugalski so bili premalo.

Bosna in Hercegovina – SLOVAŠKA 1:2 (0:0)

Cilji: 49. Hrošovský (lastno) – 52. Boženík, 71. Šatka. ŽK: Bašič, Prevljak – Boženík, ČK: 64. Gojkovič (po 2. ŽK). Sodniki: Weinberger – Kolbitsch, Witschnigg (vsi Avstrijci)

Bosna in Hercegovina: Pirič – Gazibegović, Gojkovič, Hadžikadunič, Mujakić – Cimirot (78. Zolotič), Hajradinović (87. Ziljkič), Bašić – Hamulič (87. Varesanović), Prevljak (59. Bilbija), Demirović

Slovaška: Rodák – Pekarík, Šatka, Škriniar, Hancko – Duda (85. Kadák), Hrošovský, Bénes (66. Kucka) – Suslov (85. Jirka), Boženík (75. Polievka), Mak (75. Tupta)

I. pol:

V primerjavi s četrtkovo (16. 11.) tekmo so v postavi ostali le štirje – branilca Škriniar in Hancko, vezist Duda in napadalec Boženík. Spremenjena ekipa z manj izkušenimi igralci pa je v tekmo vstopila polno in ofenzivno. Igra je potekala predvsem na polovici domačih, ki jih je nasprotnik potisnil na rob kazenskega prostora.

Slovaki so igro pred vrati želeli prenesti predvsem po krilih, na levi je tradicionalno pomagal tudi Hancko in prek njega je šla prva obetavna akcija. V 24. minuti si je žogo izmenjal z Makom in podal na rob ožjega prostora. Vratar Pirič je žogo le izbil, do nje je prišel Suslov, a zgrešil vrata. Gostje so se v prve pol ure ukvarjali z napadi Bosne, kmalu po priložnosti Suslova pa je Škriniar iz kota ostro streljal proti vratom, a je bil prekrit.

Nekaj ​​trenutkov kasneje je bil napadalec Verone na sredini, ko je poslal žogo do Maka. V kazenskem prostoru je bil v dobrem položaju, a mu ni uspelo. Domači so prvi polčas izgubili po strelih z 1:4, paradoksalno pa je bil njihov poskus edini v okvir vrat. Demirovič je po tleh poskusil z desne vratnice izza kazenskega prostora, a je Rodák odbil v kot.

II. polčas:

Tudi drugi polčas so gostje začeli ofenzivno, a je njihov nasprotnik prvi zadel. Bosna je do odmora prišla po podaji iz kota, Hajradinovič je z leve strani poslal predložek pred Rodáka, ta pa je za hrbet poslal Hrošovskega v poskusu obrambe.

Vodstvo domačih je trajalo le tri minute, Slovaki so že naslednji podajo iz kota izkoristili. Bosna je sama rešila zadetek, trenutek zatem pa je Hancko poslal predložek na daljšo vratnico, ta pa je v gol Boženika.

Kmalu zatem je sledil poskus Hajradinovića in kakovosten blok Šatka, trenutek za tem pa je Gojkovič zaradi prekrška od zadaj nad Bénesom prejel drugi rumeni karton. Vezist je moral zamenjati, a soigralci so v desetih minutah izkoristili številčno premoč. Pirič je najprej ujel Boženika, nekaj trenutkov kasneje pa je zadel Šatko. Mak je žogo iz kota podaljšal do štoperja Kucka. Na koncu je imel rezervist Jirka še dve priložnosti, a zmage Slovakov ni olepšal.

Glasovi po tekmi:

/vir: Šport 1/:

Ľubomír Šatka, branilec SR in avtor zmagovitega zadetka: “Prvi gol v reprezentanci ima odličen okus, še toliko bolj, ko je bil zmagoviti. Kvalifikacije smo želeli končati z zmago in veseli smo, da nam je uspelo. Vedno sem sanjal, da bi zabil gol za reprezentanco, a glavno je, da sem s tem pomagal do dobrega rezultata. Tudi po prejetem zadetku so vsi verjeli, da lahko tekmo preobrnemo. Po rdečem kartonu in našem drugem zadetku je bilo lažje.«

Róbert Boženík, strelec SR in avtor prvega zadetka: “Ogromen kamen se mi ni padel s srca, ampak s hrbta. Ni lahko začeti z dejstvom, da že dolgo nisem dosegel zadetka. Članom izvedbene ekipe se zahvaljujem za izkazano zaupanje in hvaležnost za moje delo na terenu. Verjel sem, da se bo moj trud poplačal. Zmagali smo, po dolgem času sem dosegel gol in zasedli smo drugo mesto v skupini. Mislim, da smo naredili velik korak naprej.